Môžem po zaevidovaní sa na úrade práce nastúpiť na PN?

Zodpovedané
3. feb 2024

Dobrý deň,

pracovný pomer som ukončila pred nástupom na MD (01/2022). Momentálne má syn 2 roky. Som na rodičovskej a hrozí mi, že budem musieť podstúpiť operáciu.

Ukončím RD, priateľ nastúpi na MD, ja sa buď zahlásím na úrade práce do evidencie uchádzačov o zamestnanie, alebo ma zamestná priateľ na zmluvu.

Môžem nastúpiť potom na PN?

Z akej výšky mi bude vypočítaná, ak by mi bola vôbec priznaná?

Pred nástupom na MD som pracovala 3 mesiace (10-12/2021) v jednej firme, aby som mala nárok na najvyššiu materskú. Predtým som bola na PN (cca 06-08/2021) na rizikovom a predtým som sústavne pracovala. V roku 2021 som čerpala podporu v nezamestnanosti cca 4 mesiace.

Bude mi vychádzať nárok na podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevyčerpanú dávku v nezamestnanosti si môžete dočerpať do dvoch rokov. To už prešlo. Nový nárok na dávku v nezamestnanosti môžete mať len vtedy, ak opäť splníte podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti. Teda znovu musíte byť poistená na poistenie v nezamestnanosti najmenej 730 dní t.j. dva roky. Toto nespĺňate.

Pri nároku na PN je podmienka mať aktívne nemcoenské poistenie. Ak Vás priateľ zamestná, nárok na PN vznikne. PN bude počítaná z pracovného pomeru u priateľa, rozhodujúce obdobie na výpočet záleží aj od toho, po akom čase by ste išli na PN od vzniku pracovného pomeru.

Ak by ste v rozhodujúcom období nemali vymeriavací základ (na PN by ste išli v mesiaci kedy by začal pracovný pomer), denný vymeriavací základ by sa určil vo výške, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná PN - u priateľa v zamestnaní.

S prianím pekného dňa,
Lenka