Môžem poberať PN a rodičovský zároveň?

Zodpovedané
5. feb 2024

Dobrý deň,

momentálne som na materskej dovolenke do konca marca a zistila som, že som opäť tehotná. Termín mám začiatkom septembra. Materskú chcem vyčerpať celú, avšak lekár mi neskôr odporúča na základe zdravotného stavu rizikové.

Môžem poberať PN - rizikové tehotenstvo a rodičovský zároveň?

Bolo by lepšie rodičovský dať na partnera a ja len PN + tehotenská dávka?

Budem mať nárok aj na tehotenskú dávku?

Musím si obnoviť v zamestnaní poistenie napr. deň dovolenky aby som mala nárok na PN?

Ak by som si v zamestnaní neobnovila poistenie nemali by mi z čoho vypočítať PN alebo na základe čoho sa to vlastne vypočítava?

Aký postup zvoliť v takejto situácii, aby nám to po finančnej stránke vyšlo čo najlepšie?

Som zamestnaná u zamestnávateľa na TPP už 9 rokov. S partnerom nie sme manželia.

Ďakujem za skorú odpoveď

Dobrý deň,

momentálne teda nie ste na materskej dovolenke ale na rodičovskej dovolenke. Uvádzate, že poberáte rodičovský príspevok.

Počas rodičovskej dovolenky máte prerušené povinné nemocenské poistenie. Ak by ste chceli ísť na PN, museli by ste si toto nemocenské poistenie obnoviť. A to napr. čerpaním dovolenky. Ak by ste si neobnovili nemocenské poistenie, nešlo by o platenú PN, nebolo by aktívne nemocenské poistenie, nakoľko je počas RD prerušené.

Súbeh tehotenského je možný aj s inými príjmami. Súbeh prípadnej PN, tehotenského a rodičovského príspevku je možný.

S prianím pekného dňa,
Lenka