Môžem počas rodičovskej dovolenky robiť na dohodu?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

od 1.1.2019 som zamestnaná na TPP vo firme. Okolo 13.9.2020 som nastúpila na PN na rizikové a od 27.9.2020 na materskú. Momentálne som ešte do 3.11.2023 na rodičovskej dovolenke.

Už teraz viem, že zamestnával sa chce so mnou dohodnúť a ukončiť pracovný pomer. Chce mi dať za 3-mesačné platy odstupné.

Budem mať nárok na nejakú výšku podporu?

Aká bude jej výška?

Mám nárok počas trvania toho, čo som doma aj na nejakú dovolenku?

A ďalšia vec je, že sa mi momentálne rysuje aj práca na dohodu na 20 hodín týždenne. Suma 650 eur mesačne ale u úplne iného zamestnávala. Je to administratívna činnosť.

Môžem túto prácu vykonávať, aj keď mám pracovný pomer na TPP u druhého zamestnávala?

Neprídem o materskú?

Po materskej by som chcela teda dohodou ukončiť ten TPP, ísť na podporu na pár dní, vybrať ju v hotovosti. Ak by sa to dalo teda, čiže nebyť pol roka doma a nastúpiť na plný úväzok do tej firmy, kde budem na dohodu.

Ďalšia otázka.

Ak by som teraz v lete otehotnela a rodičovský mám len do 3.1.2023 a termín pôrodu by bol napr. až vo februári 2024, tak budem mať nárok na ten príspevok pre tehotné, materskú a aj ten vyšší rodičák?

Z čoho sa mi bude vyratávať, keď by som dostala odstupné a bola napríklad na podpore?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľa otázok naraz, viacej možností. Budem sa snažiť odpovedať postupne.

Nárok na dovolenku za rok 2020 by ste mali mať celoročný, mínus ak ste nejakú čerpali. Nepíšete dokedy Vám trvala materská dovolenka v r. 2021, tak to nebudem prepočítavať. Obdobie na materskej sa počíta do nároku na dovolenku.
Za rok 2022 a 2023 ste boli len na rodičovskej, dovolenka = 0.

Ak Vám ukončia pracovný pomer, tak budete mať nárok na podporu. Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Túto podmienku splníte.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Pokiaľ by ste sa (pred) po ukončení RD do zamestnania vrátili = čerpali nevyčerpanú dovolenku aspoň jeden - dva dni, tak sa Vám dávka v nezamestnanosti bude počítať z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Teda z príjmu, ktorý dosiahnete v zamestnaní po ukončení RD - z čerpanej a preplatenej zostávajúcej dovolenky a vymeriavací základ ešte ovplyvní aj odstupné. Takýmto spôsobom by ste si mohli navýšiť vymeriavací základ pre výpočet podpory.

Môžete mať popri trvalom pracovnom pomere dohodu. Ak ste mysleli, či neprídete o rodičovský príspevok, tak nie. Materskú už nepoberáte. Ale táto dohoda by Vám mohla ovplyvniť výšku podpory, a mohla byť oveľa nižšia, ako keby by ste išli na podporu pri možnosti popísanej vyššie. Pokiaľ chcete ísť na podporu, a mať zároveň aj dohodu, to nejde moc dokopy.
Viď:
https://www.podporavnezamestnanosti.sk/praca-na...
Buď jedno alebo druhé.

Pokiaľ otehotniete v lete, tak máte nárok na tehotenské/materské nakoľko otehotniete ešte v čase trvania pracovného pomeru. Dokonca pokiaľ otehotniete do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia - skončenia pracovného pomeru, (boli by ste na podpore), tak viete ísť na tehotenské/materské z ochrannej lehoty, pokiaľ nebudete mať ešte inde nemocenské poistenie. Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do obdobia 270 dní počas dvoch rokov sa započítava aj časť materskej/rodičovskej dovolenky, ktorá trvala ešte počas zamestnania.

Ak by ste išli na materskú z ochrannej lehoty, tak rozhodujúce obdobie sa posudzuje ku dňu zániku nemocenského poistenia – teda k ukončeniu pracovného pomeru.

Ale ak by ste mali popritom aktívnu dohodu, potom by ste na materské nastúpili z nej, lebo by ste prišli o ochrannú lehotu. A výpočet by potom bol iba z dohody.

S prianím pekného dňa,
Lenka