Môžem popri opatrovateľskom poberať aj tehotenské?

Zodpovedané
13. aug 2023

Dobrý deň,

počas posledného ročníka vysokej školy som otehotnela a po jej skončení som nikde nepracovala. Bola som len doma na rodičovskom, keďže som nemala nárok na materskú. Zároveň opatrujem svoju starkú druhý rok. Syn má 3 roky a som v 19. týždni tehotenstva.

Môžem popri opatrovateľskom poberať aj tehotenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste mali nárok na tehotenské, potrebujete byť nemocensky poistená.

Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte.
Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Túto podmienku tiež momentálne nespĺňate.

Ak ste mali iba opatrovateľský príspevok, tak ste síce dôchodkovo poistená štátom, ak bola podaná prihláška, ale nie nemocensky.

Ak by ste splnili podmienky na priznanie tehotenského, súbeh je možný aj s iným príjmom.

S prianím pekného dňa,
Lenka