Môžem sa dobrovoľne pripoistiť po dobu, ktorá mi chýba do výpočtu materskej?

Zodpovedané
26. dec 2023

Dobrý deň,

momentálne som zamestnaná vo firme už viac ako 5 rokov. Teraz som na PN, v januári mi končí PN. Trvala rok. Po ukončení PN so mnou v práci nepočítajú, zrušili mi miesto z organizačných dôvodov. Pravdepodobne pôjdem na úrad práce a budem poberať podporu v nezamestnanosti. Som tehotná a termín pôrodu mám 29.8.2024.

Ako v mojej situácii dosiahnuť najvyššiu materskú?

Môžem sa dobrovoľne pripoistiť po dobu, ktorá mi chýba do výpočtu materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nič nespravíte, pôjdete na materskú z ochrannej lehoty a materská sa vypočíta z trvalého pracovného pomeru.

Môžete sa dobrovoľne poistiť, ale aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu ako minimálneho, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského.

Pokiaľ splníte 26 týždňov trvania DNP do nástupu na materskú, (aj 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky - túto podmienku splníte), materská sa bude počítať z vymeriavacieho základu, z ktorého by ste platili odvody DNP do SP. Pre získanie maximálneho materského pri nástupe na materskú v roku 2024 by mal byť vymeriavací základ 2608 EUR mesačne.

S prianím pekného dňa,
Lenka