Môžem sa nahlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, aj keď manžel bude poberať otcovské?

Zodpovedané
3. feb 2024

Dobrý deň,

manžel nastúpi na otcovskú dovolenku v polke februára. Ja sa predtým odhlásim z rodičovského príspevku, ale do práce ešte nenastúpim.

Môžem sa v zdravotnej poisťovni nahlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, aj keď manžel bude poberať otcovské?

Dieťa má 2,5 roka, do škôlky nechodí.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte iba jedno dieťa, tak počas doby, kedy otec poberá materské, štát platí poistné na zdravotné poistenie iba za otca. Za druhého rodiča už nie. Nikto za Vás nebude platiť odvody do zdravotnej poisťovne.

Štát platí na zdravotné poistenie:

  • za osobu, ktorá poberá materské,
  • za osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok
  • za osobu, ktorá je evidovaná na ÚPSVaR.

Prihlásite sa do ZP ako samoplatiteľ.

S prianím pekného dňa,
Lenka