Môžem sa po skončení dávky v nezamestnanosti prihlásiť na rodičovský namiesto manžela?

Zodpovedané
16. jan 2024

Dobrý deň,

na materskú dovolenku som nastúpila 25.5.2023, mala som uzavretý pracovný pomer na dobu určitú a ten sa skončil 31.8.2023, kým som čerpala materskú. Viem, že keby idem na úrad práce až po rodičovskej dovolenke, tak na podporu v nezamestnanosti nebudem mať nárok. Materská dovolenka mi skončila.

Môžem sa prihlásiť na poberanie dávky v nezamestnanosti teraz?

Zatiaľ som nepožiadala o poberanie rodičovského príspevku.

Pokiaľ budem poberať dávku v nezamestnanosti, môže sa manžel prihlásiť na rodičovský príspevok?

Môžem sa po skončení dávky v nezamestnanosti prihlásiť na rodičovský namiesto manžela?

Budem mať v tom prípade priznaný vyšší rodičovský príspevok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môžete postupovať presne ako ste uviedli. Môžete sa zaregistrovať na ÚPSVaR hneď po skončení čerpania materskej, o rodičovský príspevok (RP) požiada manžel. Keď skončíte poberanie dávky v nezamestnanosti, tak manžel požiada o odňatie RP. Vy následne požiadate o RP, ktorý Vám už bude vyplácaný vo vyššej čiastke, pretože ste mali nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka