Môžem sa počas poberania rodičovského príspevku zamestnať na polovičný úväzok?

Zodpovedané
15. feb 2023

Dobrý deň,

mám ponuku práce v stolárskej firme ako administratívny pracovník. Momentálne som na rodičovskej dovolenke so 14-mesačnou dcérkou.

Môžem sa počas poberania rodičovského príspevku zamestnať na polovičný úväzok?

Aké sú podmienky pri zamestnaní na polovičný úväzok?

Mám na mysli pracovný čas, PN a OČR.

Ďakujem

Dobrý deň,

popri rodičovskom príspevku môžete mať pracovný pomer.

Čo sa týka skráteného úväzku, tak máte síce kratšiu pracovnú dobu, ale zostávajú Vám všetky zamestnanecké výhody a benefity.

Dostanete mzdu len za toľko hodín, koľko odpracujete. Aj pri kratšom pracovnom pomere Vám prináleží dovolenka, len je potrebné zohľadniť dĺžku pracovného týždňa. Ak pracujete 5 dní v týždni, máte nárok na 5 pracovných dní dovolenky.

Výška odvodov sa bude počítať rovnako ako pri plnom pracovnom úväzku. Ráta sa to do dôchodku. Len všetky dávky - materská, PN, či dôchodok budú počítané z tejto nižšej mzdy.

S prianím pekného dňa,
Lenka