Môžem si ako SZČO posledné mesiace tehotenstva platiť odvody, aby som mala nárok na materské?

Zodpovedané
21. apr 2024

Dobrý deň,

som SZČO a chcem získať materskú (nie rodičovskú). SZČO som od mája 2023, pričom som zatiaľ nerobila žiadne odvody (ani do ZP, nakoľko som na predĺženej rodičovskej so starším). DP mám podané, ale bolo v minimálnej výške (pod hranicou toho, aby vôbec muselo byť podané). Predpokladám, že mi teraz ani nevznikne podmienka platenia nejakých odvodov do budúcna.

Z tohto titulu teda predpokladám, že nebudem mať nárok po narodení bábätka (júl 2024) na materský, ale len na rodičovský príspevok.

Je ešte možnosť platenia si nejakých dobrovoľných odvodov tieto posledné mesiace tehotenstva, aby mi nárok na materskú vznikol?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nebudete mať nárok na materské, aj keby ste sa prihlásili na dobrovoľné poistenie, nakoľko nesplníte podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom.

S prianím pekného dňa,
Lenka