Môžem si na príjem z dohody o pracovnej činnosti uplatniť nezdaniteľnú časť dane?

Zodpovedané
8. mar 2023

Dobrý deň,

celý rok 2022 som bola na rodičovskej dovolenke. Dosiahla som príjem cca 2 300 eur z dohody o pracovnej činnosti a cca 5 000 eur z prenájmu nehnuteľnosti.

Vypĺňam si daňové priznanie typu B.

Môžem si na príjem z dohody o pracovnej činnosti uplatniť nezdaniteľnú časť dane?

Tých 4 579,26 eur. Tým pádom mi budú preddavky na daň odvedené zamestnávateľom ako keby vrátené/odpustené.

Daň z prenájmu v plnom rozsahu uhradím, na pasívny príjem sa nezdaniteľná časť nevzťahuje.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, máte nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka. Tým pádom sa odvedené preddavky z dohody započítajú s výškou dane z prenájmu.

Napr. preddavky zo zamestnania by ste mali zrazené vo výške 100 eur, daň z prenájmu by Vám vyšla 500 eur, nedoplatok by bol 400 eur.

S prianím pekného dňa,
Lenka