Môžem si uplatniť nárok na materské aj zo SZČO?

Zodpovedané
27. nov 2023

Dobrý deň,

na materskú dovolenku by som mala nastúpiť vo februári 2024 (6 týždňov pred pôrodom). Mám 2x TPP a ešte mám DIČ od 07/2020, kde som v roku 2022 presiahla príjem. Od 1.7.2023 si platím odvody do Sociálnej poisťovne ako SZČO. Dovtedy som platila len dane a zdravotnú poisťovňu. Od 2020 si každý rok podávam daňové priznanie a doplácam zdravotné poistenie na základe ročného zúčtovania.

Môžem si uplatniť nárok na materské aj zo SZČO?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ si uplatníte nárok na materské z oboch TPP, z ktorých splníte 270 dní nemocenského poistenia a to z každého TPP po 270 dní za posledné dva roky pred pôrodom, už nebudete mať nárok aj za szčo. Za szčo nesplníte podmienku 270 dní nemocenkého poistenia za posledné dva roky pred pôrodom. Museli by ste mať ešte popri szčo nejakú dohodu s nemocenským poistením, aby pokryla chýbajúce dni.

S prianím pekného dňa,
Lenka