Musí dôchodca platiť daň z výhry a odvody do zdravotnej poisťovne?

Zodpovedané
10. dec 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom platenia dane u dôchodcu.

Musí aj dôchodca platiť daň z výhry a odvody do zdravotnej poisťovne?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by výška výhry nepresiahla za rok stanovenú hranicu a nemal žiadny iný príjem okrem dôchodku, tak neplatí daň z výhry a ani odvody do ZP.

Ak by bol prípadný iný príjem aj s výhrou vyšší ako stanovená hranica, tak už by sa daň z výhry platila. Výhry sú od dane oslobodené len do výšky 350 eur za každú výhru, pričom za základ dane sa považuje len príjem prevyšujúci 350 eur.

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2022 je fyzická osoba povinná podať v prípade, ak jej celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2022 presiahnu sumu 2289,63 eur.

S prianím pekného dňa,
Lenka