Musím podať daňové priznanie, keď som bola na rodičovskom a potom som 2 dni čerpala dovolenku?

Zodpovedané
12. feb 2024

Dobrý deň,

minulý rok som po skončení rodičovského príspevku v marci išla na podporu. Zamestnávateľ mi dal 2 dni dovolenky, zvyšoķ preplatil a hneď bola výpoveď dohodou. Od apríla do septembra som poberala podporu, potom už nič.

Musím podávať daňové za tie dva dni, čo som čerpala dovolenku?

Mohli by mi niečo vrátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR.

Ak bol príjem za čerapnú a preplatenú dovolenku nižší, a nemáte povinnosť podať daňové priznanie, ale mali ste zrazenú preddavkovú daň, tak podaním DP Vám ju vrátia. Priložíte kópiu o Potvrdenia o príjme za rok 2023.

Môžete požiadať o ročné zúčtovanie dane bývalého zamestnávateľa do 15.2.2024. Následne Vám daň vysporiadajú a už nebudete musieť sa zaoberať podávaním DP.

S prianím pekného dňa,
Lenka