Musím podať daňové priznanie počas materskej za rok 2022?

Zodpovedané
20. jan 2023

Dobrý deň,

bola som do 10.6.2022 na rodičovskej dovolenke a zamestnaná. Od 10.6.2022 do 18.7.2022 som čerpala z práce dovolenku.18.7.2022 mi skončil pracovný pomer a zároveň som v tento deň nastúpila na ďalšiu materskú dovolenku.

Musím podať daňové priznanie za rok 2022?

Ďakujem

Dobrý deň,

požiadajte zamestnávateľa o Ročné zúčtovanie dane do 15.02.2023. Je možné, že Vám bude vychádzať preplatok na dani a týmto to bude vysporiadané a DP už nepodávate. Ak by ste ale nepodali žiadosť o Ročné zúčtovanie, odporúčam Vám podať Daňové priznanie, aj keby Vám povinnosť nevznikla, ale kvôli možnému preplatku.

Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2022, ktoré sú vyššie ako 2289,63 eur.

S prianím pekného dňa,
Lenka