Musím podať daňové priznanie za rok 2023?

Zodpovedané
5. jan 2024

Dobrý deň,

v januári 2023 som bola ešte zamestnaná, ale PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Od 4.2. do 15.5. som bola na materskej dovolenke. Žiaľ, bábätko mi zomrelo. Do konca mája som mala ešte písanú dovolenku a od 1.6. výpoveď. To som sa hneď zaregistrovala na ÚP. Poberala som podporu v nezamestnanosti. 3 mesiace. Od 1.9. som nastúpila do nového zamestnania, kde som pracovala 1 mesiac. Od 1.10. som naspäť na ÚP a pokračujem v poberaní dávky v nezamestnosti.

Musím podávať daňové priznanie za rok 2023?

Ak áno, čo všetko k tomu potrebujem?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR.

Ak by ste nemali povinnosť podať daňové priznanie, ale ak ste mali zrazenú preddavkovú daň, tak podaním DP Vám ju vrátia. Priložíte obe kópie o Potvrdenia o príjme za rok 2023.

Môžete ale požiadať o Ročné zúčtovanie dane jedného z bývalých zamestnávateľov do 15.2.2024 a doložíte mu Potvrdenie o príjme za rok 2023, ktoré Vám vystavia z druhého zamestnania. Následne Vám daň vysporiadajú a už nebudete musieť sa zaoberať podávaním DP.

S prianím pekného dňa,
Lenka