Musím sa registrovať na daňovom, aj keď v priznaní bude príjem z prenájmu nula?

Zodpovedané
23. apr 2024

Dobry deň,

pred 16 rokmi rodičia kúpili byt, ktorý napísali na mňa v podiele 1/1. Mám 2 súrodencov, ktorí v tom čase ešte študovali, takže som v byte bývala ja. Byt sa kupoval ako rodinná investícia. Nie ako dar pre mňa. Život prináša rôzne situácie, ja som sa z bytu odsťahovala do iného mesta a asi 10 rokov som byt riadne prenajímala, platila za prenájom dane. Teraz už v byte býva môj brat so ženou.

Vníma sa to stále ako prenájom?

Musím sa registrovať na daňovom, aj keď v priznaní bude príjem z prenájmu nula?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť registrácie má každá fyzická osoba, ktorá na území SR prenajala nehnuteľnosť okrem pozemku. Ak ste teda prenajímali na území SR nehnuteľnosť, vznikla vám registračná povinnosť, a mali ste sa už v minulosti registrovať.

Ak už neprenajímate byt, nemáte podpísanú zmluvu o nájme, nemáte príjem z prenájmu, neuvádzate ho ani v DP.

https://podpora.financnasprava.sk/099079-Povinn...

S prianím pekného dňa,
Lenka