Musím zaplatiť daň, keď som na sociálnej sieti vyhral mobil?

Zodpovedané
9. dec 2022

Dobrý deň,

vyhral som mobil v súťaži na sociálnej sieti v hodnote 876,90 eur.

Musím zaplatiť daň z výhry?

Ak áno, akú sumu?

Ďakujem

Dobrý deň,

výhry sú od dane oslobodené len do výšky 350 eur za každú výhru, pričom za základ dane sa považuje len príjem prevyšujúci 350 eur. Podliehajú dani vo výške 19% a vzťahuje sa na ne aj povinnosť platenia zdravotných odvodov vo výške 14%.

876,9 - 350 = 526,90 x 19% = 100,11eur a zo ZP v rámci ročného zúčtovania 526,9 x 14 eur = 73,77 eur.

Ak by ste nemali povinnosť podať DP (napríklad celý rok ste boli na rodičovskej dovolenke a nemali ste žiadny príjem), tak v takomto prípade vôbec nepodáte DP a neplatíte z výhry 876,90 eur žiadnu daň.

S prianím pekného dňa,
Lenka