Na aký počet dní dovolenky mi vznikol nárok počas materskej/rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom dovolenky. Na materskú som nastúpila 20.2.2022, ukončila som ju 15.10.2022 a následne som nastúpila na rodičovskú dovolenku. Tá mi bude končiť 1.4.2025, kedy dcéra dovŕši tri roky. V čase MD som mala 31 rokov a som zamestnaná v CPP, kde ročný počet dní dovolenky je 45. Pred nástupom na MD som bola celé tehotenstvo zo zdravotných dôvodov PN.

Na aký počet dní dovolenky mi vznikol nárok počas materskej/rodičovskej dovolenky?

Ak by som bola opäť tehotná, prechádzala na ďalšiu materskú dovolenku, no s tým, že by som potrebovala "vykryť" nejaké dní prípadne týždne dovolenkou (t.z. ukončenie RD, čerpanie dovolenky, nástup na ďalšiu MD), môže mi zamestnávateľ žiadosť o čerpanie takejto dovolenky odmietnuť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie.

Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12. Záleží od presného dátumu nastúpenia a skončenia materskej dovolenky.

V roku 2022 ste na PN a rodičovskej dovolenke boli cca 86 pracovných dní, čo je menej ako 100 pracovných dní, ostatné dni na materskej, preto sa za tento rok celoročný nárok dovolenky krátiť nebude. Ak ste si v roku 2022 nečerpali dovolenku tak sa Vám presunie 45 dní. V roku 2023 ste boli iba na rodičovskej dovolenke, nárok na dovolenku nevznikne.

Zamestnávateľ s čerpaním dovolenky môže súhlasiť, ale nemusí. Zároveň platí, ak sa vrátite po RD do zamestnania, podľa Zákonníka práce, § 113:
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka