Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Zodpovedané
10. dec 2022

Dobrý deň,

bola som dlhodobo od 4.1.2022 na PN, do práce som nastúpila 23.8.2022 a pracujem odvtedy stále.

Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Mám aj nárok na lekára "7 + 7 sprevádzanie" bez krátenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas PN ste neodpracovali cca 165 pracovných dní aj so sviatkami v pracovných dňoch. Za prvých 100 dní je krátenie o 1/12. Za ďalších 21 dní krátenie o ďalšiu 1/12,
teda sa Vám bude krátiť dovolenka o 4/12.

Neviem koľko máte rokov, ale výpočet platí rovnako v prípade, ak budete pracovať až do konca roka. Máte nárok aj na lekára. Mohol by sa krátiť, ak by pracovný pomer vznikol počas kalendárneho roka, ale Vám trvá po celý rok.
20/12 x 8 alebo 25/12 x 8

Nárok na dovolenku za kalendárny rok má zamestnanec, ak pracovný pomer trval nepretržite počas celého kalendárneho roka a zamestnanec vykonával prácu aspoň 60 pracovných dní v kalendárnom roku.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020).

S prianím pekného dňa,
Lenka