Navýšim si materskú dávku, keď odrobím 2 dni?

Zodpovedané
24. apr 2024

Dobrý deň,

10.8.2024 v sobotu mi končí rodičovský a aj firma končí. Mám sa prísť dohodnúť na výpovedi, Som však tehotná. Mám tam odrobených 13 rokov.

Dá sa navýšiť materská a potom aj podpora tým, že štvrtok 8.8.2024 a 9.8.2024 piatok si dám dovolenku a v piatok aj ukončím výpoveďou?

Môžu mi dať čerpať celú dovolenku čerpať, alebo ju len preplatia?

Ešte nie sú rozhodnutí ako budú riešiť dovolenky pre matky po rodičovskom. Materská vychádza na prelome decembra a januára.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa Vám skončí pracovný pomer a pôjdete na materskú z ochrannej lehoty, rozhodujúcim obdobím bude rok 2023, pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr a skončil by v priebehu roka 2024 pred nástupom na materskú na prelome 2024/2025.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. odpracované dni, čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných pár dní dovolenky, preplatenej nevyčerpanej dovolenky a možného odstupného. Takto sa môže navýšiť dávka v nezamestnanosti. Môže sa Vám ale alikvotne prepočítať maximálny vymeriavací základ v prípade, že daný mesiac by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku. Pokiaľ by s čerpaním dovolenky zamestnávateľ súhlasil, Vami napísaný postup by bol možný. Preplatiť nevyčerpanú dovolenku zamestnávateľ je povinný, čerpanie dovolenky môže ale aj nemusí schváliť.

S prianím pekného dňa,
Lenka