Neovplyvní práca popri materskej prípadnú podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
11. jan 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke a chcela by som si nájsť prácu na skrátený úväzok. Neviem ale či to nebude mať potom vplyv na výpočet prípadnej podpory v nezamestnanosti, nakoľko do pôvodnej práce sa neplánujem vrátiť a neviem či budem mať hneď novú prácu.

V zamestnaní, z ktorého som odchádzala na MD, mám zmluvu na dobu neurčitú od roku 2018 a rodičovská mi bude trvať ešte 1,5 roka.

Môžem pracovať popri materskej, aby to neovplyvnilo v budúcnosti moju prípadnú podporu v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

vedľajší príjem môže ovplyvniť podporu, ale aj nemusí. Záleží od toho, že ako dlho by trval. Prípadne to, kedy by ste išli na ÚP.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke a zároveň by ste mali inde kratší pracovný úväzok, dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením z oboch zamestnaní. Takto by dávka mohla byť aj nižšia.

S prianím pekného dňa,
Lenka