Oplatí sa doplatiť dôchodkové odvody v čase nezamestnanosti?

Zodpovedané
4. dec 2022

Dobrý deň,

som asi 2,5 roka nezamestnaná, nepoberám žiadne peniaze od štátu. Bola som sa pýtať v sociálnej poisťovni, či je možné si doplácať dôchodkové odvody za roky v nezamestnanosti.

Z minimálneho základu, čo je asi 540 eur to činí okolo 160 eur mesačne.

Oplatí sa to vôbec platiť, aby sa uvedené mesiace doplatenia rátali do dôchodku?

Ďakujem

Dobrý deň,

obdobie, za ktoré dodatočne zaplatíte poistné na dôchodkové poistenie sa pri posudzovaní nároku na dôchodok a pri určení výšky dôchodku započíta do obdobia dôchodkového poistenia.

Rovnako aj osobný mzdový bod získaný za obdobie, za ktoré dodatočne zaplatíte poistné na dôchodkové poistenie sa zohľadní pri určení priemerného osobného mzdového bodu.

Toto sa Vám zíde vtedy, keď by ste potrebovali riešiť napr. aj invalidný dôchodok, nielen starobný. Teda vtedy, keď by ste nemali dostatočný počet odpracovaných rokov, alebo by ste si ho chceli navýšiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka