Oplatí sa mi podať daňové priznanie, keď som dostala odstupné a bola na podpore?

Zodpovedané
12. feb 2024

Dobry deň,

v 4/2023 mi skončila rodičovská dovolenka a dostala som v bývalej práci odstupné. Potom som bola 6 mesiacov na podpore.

Oplatí sa mi podať daňové priznanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR.

Ak bolo odstupné nižšie, a nemáte povinnosť podať daňové priznanie, ale mali ste zrazenú preddavkovú daň, tak podaním DP Vám ju vrátia. Priložíte kópiu o Potvrdenia o príjme za rok 2023.

Môžete požiadať o Ročné zúčtovanie dane bývalého zamestnávateľa do 15.2.2024. Následne Vám daň vysporiadajú a už nebudete musieť sa zaoberať podávaním DP.

S prianím pekného dňa,
Lenka