Ovplyvní mi čerpanie dovolenky výpočet novej materskej?

Zodpovedané
11. dec 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná na TPP, v marci 2024 mi končí RD na prvú dcéru. Termín druhého pôrodu mám august 2024. Zamestnávateľ pri nástupe po RD vyžaduje čerpanie starej dovolenky (20 dní). Mám rizikové tehotenstvo, čiže by som po vybraní dovolenky nastúpila na PN.

Ovplyvní mi čerpanie dovolenky negatívne výpočet novej materskej, alebo mám ísť po skončení RD rovno na PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

čerpanie dovolenky môže ovplyvniť výšku materskej, ale nemusí.

Ak máte rizikové tehotenstvo, tak hneď po RD môžete ísť na PN. Ak ste v roku 2023 nemali žiadny príjem (okrem rodičovského príspevku), tak nebudete mať nižšiu materskú. PN neovplyvní materskú.

S prianím pekného dňa,
Lenka