Ovplyvní práca na dohodu počas rodičovskej výšku ďalšej materskej?

Zodpovedané
19. dec 2022

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke, inak zamestnaná na dobu neurčitú. Materskú mám z tohto zamestnania. Začala som pracovať u iného zamestnávateľa na Dohodu o vykonaní prace. V marci 2023 nastupujem na ďalšiu MD, rodím v máji. Z dohody sa mi odvádza aj nemocenské poistenie.

Ak si budem žiadať MD, mám uviesť aj dohodu?

Zvýši, alebo zníži mi to novú materskú?

Ak si na trvalom úväzku uplatňujem nezdaniteľnú časť dane, ale som na RD, môžem si ju uplatniť na dohode?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste na dohode boli dlhšie ako 270 dní (neuvádzate dátumy), môžete mať súbeh - materská z pôvodného pracovného pomeru (z pravdepodobného príjmu, ale materská nie nižšia ako tá predchádzajúca) + z dohody.

Každé nemocenské poistenie sa posudzuje zvlášť.

Ak máte viacero zamestnávateľov, uplatniť si nezdaniteľnú časť na daňovníka môžete len u jedného zamestnávateľa. Sama si ale vyberáte, u ktorého zamestnávateľa si toto právo uplatníte.

S prianím pekného dňa,
Lenka