Ovplyvní práca na dohodu výšku druhej materskej, ak nasleduje reťazovo?

Zodpovedané
3. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť o výške príspevkov, ak by som brala počas materskej/rodičovskej tieto dávky a zároveň pracovala na dohodu u zamestnávateľa. U neho mám aj TPP, na základe ktorého budem mať materské/rodičovskú. Ak by to sumu zvýšilo, samozrejme nevadí. Ide mi o to, že či dohoda počas 1. materskej/rodičovskej neovplyvní zníženie výšky druhej materskej, ak nasleduje reťazovo.

Ak by som v budúcnosti išla na reťazovú materskú, ovplyvní dohoda výšku druhej materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete pracovať na dohodu u toho istého zamestnávateľa počas materskej, tak sociálne poisťovňa si overí, že v akej výške Vám vyplatí zamestnávateľ odmenu a akú pracovnú dobu budete mať. Je možné, že podá podnet na Inšpektorát práce, aby skontroloval zamestnávateľa. Na to, aby ste neprišli o materské, treba mať dohodu na pár hodín. Ideálne práca z domu, s nižšou mzdou voči pracovnému pomeru.

Počas rodičovskej dovolenky je dohoda v pohode.

Čo sa týka pracovného pomeru, z ktorého budete na RD, tak tam je rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na MD. Ak by ste v predchádzajúcom roku nemali z tohto pracovnému pomeru žiadny príjem, materské sa určí z pravdepodobného VZ. Ten nahlasuje zamestnávateľ, ale nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak v rámci dohody dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a táto dohoda neskončí, budete mať súbeh.

Materské požiadate aj z prvého pracovného pomeru, aj z dohody. Dve žiadosti a každá sa posudzuje zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka