Ovplyvní príjem z prenájmu nehnuteľnosti výšku materskej dávky?

Zodpovedané
13. dec 2023

Dobrý deň,

v roku 2022 som nastúpila na MD s nárokom na maximálnu materskú. TPP naďalej trvá. 06/2024 by som mala nastúpiť z RD na ďalšiu MD.

Bude výška materskej opäť maximálna suma na rok 2024?

Okrem toho mám príjem z prenájmu nehnuteľnosti.

Môže tento príjem ovplyvniť výšku materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

prenájom nehnuteľnosti Vám neovplyvní výpočet materskej. Za zárobkovú činnosť sa nepovažuje príjem z prenájmu, ktorý je príjmom podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov. T.j. prenájom bez živnosti.

Na novú materskú nastúpite v roku 2024, preto rozhodujúce obdobie bude rok 2023. Ak ste v predchádzajúcom roku (2023) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské v takomto prípade nebude nižšie ako predchádzajúca materská. Či ale bude vyššia, (maximálne výšky sa každým rokom o čosi zvyšujú), to záleží od zamestnávateľa a od toho, aký bol vysoký vymeriavcací základ v žiadosti z roku 2022.

S prianím pekného dňa,
Lenka