Výška materskej a rodičovskej dávky

barbora707
25. apr 2023

Dobrý deň,

Na prvú materskú dovolenku som nastúpila v roku 2021.
Budúci rok v máji 2024 by som mala nastúpiť do zamestnania.
Ak by som nastúpila a neskor otehotnela musím mat odpracovaných 270 dni aby som mala nárok na materskú a zároveň neskôr na tu vyšiu rodičovskú dávku?

Ďakujem

lenkakravcova
25. apr 2023

@barbora707 ako, vždy musíš mat tých 270dni sociálneho poistenia za posledné 2 roky spätne ku dňu pôrodu.
Ak nestíhaš toľko odpracovať, tak si pre istotu zaplať 3 mesiace dobrovoľného poistenia,, potom aj keby si nastúpila do prace a následne otehotnela, tak ti to vyjde určite. 🙂

alenah31
25. apr 2023

@barbora707 predpokladám, že nastupuješ späť do pôvodného zamestnania. Čiže budeš mať nárok na materské a aj tehotenské....hoci by si napr. nastúpila do práce len na 1 deň a šla znovu na ďalšiu MD. Vôbec nepotrebuješ medzi tým (medzi prvou a druhou MD) v tomto prípade "odpracovať ďalších 270 dní", aby ti nárok vznikol.

barbora707
autor
25. apr 2023

@lenkakravcova a keď nastúpim a otehotniem do 3 mesiacov stačí mi si zaplatiť 3 mesiace dobrovoľného poistenia?

barbora707
autor
25. apr 2023

@alenah31 naozaj nemusím mat medzi pravdou MD a druhou odpracovaných 270? Bojím sa toho že nastúpim a v práci to nebude to práve tak by som išla na materskú. Len má odrádzalo to že či mi tam vznikne nárok na vysou rodičovskú dávku.

alenah31
25. apr 2023

@barbora707 ak ti PP trvá a ty po prvej RD znovu nastúpiš do práce - nárok na materské mať budeš či odpracuješ 1 deň medzi tým alebo 270 dní alebo 40 dní...podľa toho ako sa Vám druhé zadarí🙂 Vôbec sa neplaš prosím ťa. Nič si nedoplácaš a ani v tomto prípade nemôžeš nakoľko ani nie je možný súbeh poistení na NP. Akurát materské bude v inej výške ako to prvé. Veď ani matky na reťazových MD medzi tými MD nepracujú a materské aj tehotenské majú ...takže kľud!!!!

klarissa25
25. apr 2023

ak ti stale trvá pracovný pomer, tak samozrejme že splnaš podmienku 270dni takže nič si platiť nemusís

lilinka88
25. apr 2023

@barbora707
@lenkakravcova pokiaľ PP trvá, nie je možné platiť súbežne aj dobrovoľne poistenie

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
barbora707
autor
25. apr 2023

@mb2021 áno som stále zamestnaná ale s tým že teraz so na MD, plánujem nastúpiť no neviem na ako doho. Preto som sa pýtala.

barbora707
autor
25. apr 2023

Takže ak to zhrniem a správne som to pochopila. Po tejto MD môžem kľudne nastúpiť do prace hoc len na 2 týždne a budem mat nárok na vyšší rodičovský príspevok?

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alenah31
25. apr 2023

@barbora707 ty nemusíš dokonca ani vôbec nastúpiť keďže ti PP trvá - ak by ti náááhodou vychádzala nadväznosť druhejj MD na koniec prvej RD - aj tak budeš mať na materské nárok a aj na vyšší RP a tiež tehotenské.

barbora707
autor
25. apr 2023

@alenah31 To som rada. Ďakujem naozaj veľmi pekne za objasnenie 🙂

barbora707
autor
25. apr 2023

Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede 🙂