Ovplyvní výplata odstupného výšku dávky v nezamestnanosti?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

3.4.2023 mi končí rodičovská dovolenka (dieťa dovŕši 3 roky). So zamestnávateľom sme sa dohodli na ukončení pracovného pomeru dohodou k 3.4.2023.

Ako je to v prípade nároku na dávku v nezamestnanosti?

Na úrad práce by som sa prihlásila 4.4.2023. Pri ukončení PP budem mať nárok aj na odstupné. Vyplatenie ešte nemám dohodnuté, ale predpokladám, že bude vyplatené v apríli.

Ovplyvní výplata odstupného výšku dávky v nezamestnanosti?

A ešte jeden dôležitý fakt - počas rodičovskej dovolenky som pracovala aj na dohodu. Zamestnaná pred nástupom na materskú a rodičovskú som bola 17 rokov.

Ako postupovať v tejto dosť chaotickej situácii?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Túto podmienku splníte.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak máte ešte nevyčerpanú dovolenku a pred ukončením by ste čerpali dovolenku aspoň jeden - dva dni, tak sa Vám dávka v nezamestnanosti bude počítať z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Teda z príjmu, ktorý dosiahnete v zamestnaní po ukončení RD - z čerpanej prípadne preplatenej zostávajúcej dovolenky a vymeriavací základ ešte ovplyvní aj odstupné. Takýmto spôsobom by ste si mohli navýšiť vymeriavací základ pre výpočet podpory.

Ale spomínaná dohoda by Vám mohla ovplyvniť výšku podpory a mohla by byť nižšia, záleží kedy bola dohoda a ako dlho.

S prianím pekného dňa,
Lenka