Ovplyvní výšku materskej moja PN?

Zodpovedané
14. nov 2022

Dobrý deň,

som v 5. mesiaci tehotenstva a momentálne som od 11/2022 PN. Na materskú nastupujem 2/2023. Dovtedy budem PN.

Ovplyvní výšku materskej moja PN?

Z čoho sa vlastne počíta materská, keď budem ešte v roku 2022 dva mesiace na PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenskej dávky býva predchádzajúci kalendárny rok.

Keďže pôjdete na MD v roku 2023, rozhodujúce obdobie bude rok 2022. Z rozhodujúceho obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, napr. práceneschopnosť. PN Vám neovplyvní výšku materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka