Platia sa pri predĺžení lehoty na podanie DP pre SZČO zvýšené odvody?

Zodpovedané
15. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Platia sa požiadaním o predĺženie lehoty na podanie DP pre SZČO neskôr zvýšené odvody?

Je pri tom nejaký problém, na ktorý si treba dať pozor?

Ďakujem

Dobrý deň,

priznanie podané do 31. marca zmení výšku odvodov od 1. júla. Priznanie podané do 30. júna zmení výšku odvodov od 1. októbra.

Ak podáte predĺženie lehoty na podanie DP môžu nastať nasledovné možnosti:

  • Ak ste doteraz neboli povinná sa registrovať v sociálnej poisťovni z dôvodu, že zatiaľ ste nedosiahli hranicu príjmu pre registráciu a ani Vám registrácia nevznikne. Nič sa nezmení.
  • Ak ste doteraz neboli povinná sa registrovať v sociálnej poisťovni z dôvodu, že zatiaľ ste nedosiahli hranicu príjmu pre registráciu, dátum povinnej registrácie sa posúva na 1. októbra 2022 ak dosiahnete hranicu príjmu.
  • Ak ste platili odvody v určitej výške a viete že sa Vám nezvýši vymeriavací základ oproti tomu, čo platíte teraz, nič sa nezmení.
  • Ak ste platili odvody v určitej výške a viete, že sa Vám zvýši vymeriavací základ oproti tomu, čo platíte teraz, podaním odkladu si túto hranicu na vyššie odvody posuniete od 1. októbra 2022.
  • Ak ste platili odvody vo vyššej výške ako minimálne odvody a viete, že sa Vám zníži vymeriavací základ oproti tomu, čo platíte teraz, tak podaním odkladu DP budete tieto vyššie odvody platiť až do 1. októbra. Toto je trochu taká nevýhoda.

Žiadny iný problém ja nevidím

S prianím pekného dňa,
Lenka