Počíta sa do odpracovaných rokov aj PN?

Zodpovedané
16. jan 2024

Dobrý deň,

mám podanú žiadosť o invalidný dôchodok.

Počíta sa do odpracovaných rokov aj PN?

Mám 34 rokov a čakám na sčítanie odpracovaných rokov aj zo zahraničia.

Ako dlho to bude trvať?

SP už 2x urgovala zahraničie.

Ak by som musela doplácať mesiace, ktoré mi chýbajú do invalidného dôchodku, koľko by to bolo za 1 mesiac?

Ďakujem

Dobrý deň,

lehota na rozhodnutie o dôchodku je 60 dní, ale práve v zložitých prípadoch sa môže lehota predĺžiť o ďalších 60 dní. O tomto Sociálna poisťovňa ale písomne informuje.

V prípade ak ste boli zamestnaná a boli na PN viac ako 52 týždňov, toto obdobie by sa už nezapočítavalo ako obdobie dôchodkového poistenia pre dôchodkové účely. Ak ste boli počas pracovného pomeru na PN menej ako rok, tak toto obdobie sa započíta.

Vymeriavací základ za obdobie, za ktoré by ste si mohli dodatočne doplatiť poistné, si môžete určiť aj sám. Musel by to byť najmenej minimálny základ platný v tom roku, za ktorý by ste si mohli poistné doplatiť. Presnejšie Vám povedia priamo v SP.

S prianím pekného dňa,
Lenka