Pokazí mi druhý príjem popri rodičovskej dovolenke výšku materského?

Zodpovedané
24. feb 2023

Dobrý deň,

v súčasnosti mám dva príjmy - jeden hlavný a druhý vedľajší na čiastočný úväzok ako kontrolór na obci (5 hodín za týždeň).

Pokazí mi druhý príjem moju druhú materskú, ak budem počas rodičovskej dovolenky s dieťaťom pracovať pre obec ako kontrolór na základe pôvodného čiastočného úväzku?

Z hlavného príjmu nebudem vykonávať činnosť.

Z čoho sa mi v prípade druhého tehotenstva bude počítať materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka prvého pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, tak tam je rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na MD. Ak by ste v predchádzajúcom roku nemali z tohto pracovnému pomeru žiadny príjem, materské sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ, ale nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak v novom v pracovnom pomere s kratším úväzkom dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a pracovný pomer neskončí, budete mať súbeh.

Materské požiadate aj z prvého pracovného pomeru, aj z druhého. Dve žiadosti a každá sa posudzuje zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka