Potrebujem príjem bývalého manžela k vyplateniu daňového bonusu?

Zodpovedané
8. feb 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Napísali ste, že si môžem podať daňové priznanie a doložiť príjem môjho bývalého manžela a tým si zvýšim príjem. Teda, že daňový bonus mi bude doplatený do max. sumy.

Teraz mi však prišla odpoveď z daňového úradu :
"Za predpokladu, že sú deti zverené do Vašej starostlivosti a s otcom nežijú v spoločnej domácnosti, otcovi nevzniká nárok na uplatnenie daňového bonusu, a preto sa nepovažuje za druhú oprávnenú osobu, ktorej základ dane by ste si mohli započítať pre uplatnenie daňového bonusu v plnej výške. To znamená, že zamestnávateľ Vám na vašu žiadosť je povinný vykonať ročne zúčtovanie. Podaním daňového priznania by ste nezískali žiadne daňové zvýhodnenie.

Vsúlade s § 33 ods. 8 zákona o daní z príjmov, ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a daňovník uplatňujúci si nárok na daňový bonus nemá vymedzený základ dane na uplatnenie celého nároku daňového bonusu podľa § 52zzp ods. 4 ZDP, môže si pri podaní daňového priznania navýšiť vymedzený základ dane na účely výpočtu výšky nároku na daňový bonus o vymedzený základ dane druhej oprávnenej osoby vyživujúcej dieťa (deti) v domácnosti a z takto navýšeného vymedzeného základu dane si uplatniť nárok na daňový bonus vo výške podľa § 52zzp ods. 4 a § 33 ods. 6 ZDP.

Čiže nemôžem doložiť príjem bývalého manžela podľa tohto vyjadrenia.

Ďakujem

Dobrý deň,

neuviedli ste v prvom príspevku, že máte deti zverené do svojej starostlivosti, a tým pádom bývalý manžel nie je oprávnenou osobou na poberanie daňového bonusu. Aj bývalý manžel môže byť oprávnenou osobou, pokiaľ by ste napr. mali deti v striedavej starostlivosti.

Oprávnenosť druhého rodiča som neskúmala. Ak by ste toto uviedli aj účtovníčke svojho zamestnávateľa, určite by Vám nenavrhla doložiť príjem bývalého manžela. Ďakujem za doplnenie, v prípade obdobných otázok budem sa zaoberať aj tým, či druhý rodič je oprávnenou osobou, ak to nebude z kontextu jasné.

S prianím pekného dňa,
Lenka