Potrebujem si vziať 1 deň dovolenky, aby som mala nárok na materskú a podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
9. júl 2023

Dobrý deň,

14.9.2023 mi končí rodičovská dovolenka. Momentálne som zamestnaná na dobu neurčitú. S partnerom chceme druhé dieťa. Ak by som už bola po ukončení RD tehotná, tak som v ochrannej lehote.

Potrebujem ísť aspoň jeden deň na dovolenku, aby som mala zároveň nárok na materskú a podporu v nezamestnanosti?

Môžem potom ukončiť pracovný pomer?

Nezanikne mi nárok na podporu v nezamestnanosti?

Do pôvodnej práce sa nechcem vrátiť do obdobia kým by som išla na materskú.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám nezanikne pracovný pomer a z neho budete žiadať materské, nie je potrebné čerpať dovolenku. Ak by ste šli na materské z ochrannej lehoty, potom je potrebné pred ukončením pracovného pomeru čerpať aspoň deň dovolenku, aby sa aktivovalo nemocenské poistenie a Vám vznikla ochranná lehota.

Nárok na podporu budete mať bez nutnosti čerpania dovolenky. Podporu by ste teda čerpali po skončení pracovného pomeru do poberania materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka