Prečo je mesačné vyplácanie daňového bonusu na deti výhodnejšie ako ročné?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

manžel poberá daňový bonus na dve deti do 18 rokov vo výške 140 eur na jedno dieťa.

Môžete mi stručne vysvetliť, prečo je výhodnejšie dať si ho vyplácať mesačne a nie ročne?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Váš príjem nebude kolísavý a nebude zmenený ani počet uplatňovaných detí, tak je jedno, či bude mesačné alebo ročné poberanie DB.

Pokiaľ by ste mali kolísavý príjem, dieťa by sa Vám narodilo tento rok, tak vtedy mesačne. Pri prepočte v Ročnom zúčtovaní, alebo podaní Daňového priznania by mohol vyjsť prepočet ročného DB v nižšej výške ako pri mesačnom poberaní.

Pre rok 2022 boli úplne iné pravidlá, vtedy boli výhodnejšie uplatňovať DB mesačne. A tiež kvôli prepočtu v Ročnom zúčtovaní za celý rok.

S prianím pekného dňa,
Lenka