Prečo mám dať šéfovi peniaze za odvody počas dovolenky?

Zodpovedané
25. nov 2022

Dobrý deň,

práve mi končí materská dovolenka s mladšou dcérkou. Manžel je so staršou dcérou na materskej, tak ja žiadať o rodičovský príspevok nemôžem. Materská a rodičovský súčasne ísť nemôžu, i keď sú to dve rôzne deti.

Volala som šéfovi a oznámila mu, že mi končí materská k 2.12.2022. Povedal mi, že si to musím nahlásiť na zdravotnú poisťovňu ako starostlivosť o dieťa do 6 rokov, nech si to nejako vykryjem a neplatím si zdravotnú sama.

Ešte povedal, že volal s účtovníčkou a vraj mi dajú výpoveď dohodou, keď mi skončí materská dovolenka. Neskôr mi volal znova, že mám nevyčerpanú dovolenku 40 dní, ktorú musím vyčerpať. Vraj počas dovolenky mi budú musieť platiť odvody. Povedal, že mám potom za tie odvody doniesť peniaze. Podotkol, že mi poslal na email výpoveď a mám ju podpísať. Dátum výpovede je k dátumu, kedy mi končí aj materská dovolenka.

Známa mi odporučila, že mám ísť radšej na podporu. Údajne mám na ňu nárok 6 mesiacov. Vraj tak mám urobiť teraz, keď budem po skončení pracovného pomeru, nie až po 3 rokoch rodičovskej dovolenky, lebo že mi to bude potom už inak počítané.

Môže mi dať šéf výpoveď?

Prečo by som mu mala platiť za tie odvody, keďže dovolenku nevyčerpám?

Keďže som výpoveď dostala ku skončeniu materskej, za akých 40 dní mu vlastne mám platiť ja za odvody?

Alebo mám dať výpoveď, ísť sa nahlásiť na zdravotnú a ešte ísť aj na úrad žiadať o podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

napádajú mi viaceré možnosti. Potrebujem však ešte vedieť, že ako dlho bude manžel so starším dieťaťom ešte na materskej.

Doplňte mi informáciu (novou otázkou) a ja Vám potom odpíšem pre Vás, čo bude vhodnejšie.

S prianím pekného dňa,
Lenka