Prečo sa viac oplatí mesačné vyplácanie daňového bonusu na deti?

Zodpovedané
3. feb 2023

Dobrý deň,

máme jedno dieťa vo veku 5 rokov. Doteraz poberal manžel daňový bonus raz ročne, má príjem 1200 eur v hrubom. Ja mám 1 050 eur v hrubom.

Prečo by sme si mali zmeniť tento nárok na mesačné vyplácanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte vysoký príjem a nie je kolísavý, dostanete rovnaký DB či 12 x mesačne alebo 1x ročne. Ale ak zarábate menej, alebo ste dlhodobo na PN, nepracovali celý rok, môže sa stať pri podávaní DP alebo pri výpočte v Ročnom zúčtovaní dane, že Vám vyjde celoročný nižší nárok alebo v pomernej časti, ako keby ste si dali vyplácať DB na mesačnej báze. Pri jednom dieťati do 18 rokov príjem nad 820 eur.

S prianím pekného dňa,
Lenka