Ráta sa príjem za vyčerpanú dovolenku do vymeriavacieho základu k roku 2023?

Zodpovedané
11. jan 2024

Dobrý deň,

v roku 2023 som bola na rodičovskej dovolenke, zamestnanecký pracovný pomer mi trval celý rok. V decembri 2023 som čerpala pár dní riadnej dovolenky, t.j. mala som teda prerušenú rodičovskú dovolenku v dané dni. Keďže to bol december, príjem sa mi ukázal na výplatnej páske za december, teda na môj účet bol pripísaný v januári 2024.

Ak by som otehotnela a nastúpila na materskú dovolenku ešte v roku 2024, teda rozhodujúce obdobie pre výpočet vymeriavacieho základu je rok 2023?

Ráta sa príjem za vyčerpanú dovolenku do vymeriavacieho základu, teda je to príjem k roku 2023 alebo je to už príjem roka 2024?

Neprihliadalo by sa naň pre prípad retazovej MD/určenie výšky MD?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste v 12/2023 mali prerušenú rodičovskú dovolenku a čerpali v dané dni dovolenky, za ktoré bolo odvedené aj nemocenské poistenie do SP, tieto dni čerpania dovolenky ovplyvnia výpočet novej materskej, ak by ste na novú materskú nastúpili v roku 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka