Schvália mi predĺženú rodičovskú dovolenku?

Zodpovedané
9. feb 2023

Dobrý deň,

ešte 24.1.2023 mi skončila rodičovská. Do konca februára čerpám dovolenku. Mala som v pláne nastúpiť do práce, ale dcérka má problém v škôlke s adaptáciou. Ešte predtým som uvažovala nad predĺženou rodičovskou zo zdravotných dôvodov. Dcérka je hypotonická, má valgózne členky, plochonožie a kolienka do x. Musíme doma pravidelne cvičiť, plánujeme aj rehabilitačné pobyty. Je v sledovaní neurológa, genetika (stále nie je určená presná diagnóza ani po mnohých vyšetreniach).

Môžu mi na základe týchto diagnóz schváliť predĺžený rodičovský (platený)?

Ak áno, ako mám postupovať voči zamestnávateľovi, keďže už som oznámila, že sa vrátim a rozhodnutie príde neskôr ako je môj plánovaný nástup do práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

požiadajte o predĺženie rodičovského príspevku na úrade práce sociálnych vecí a rodiny na základe formulára žiadosti s prílohami. Na posudok môžete použiť iba lekárske správy, ktoré nie sú staršie ako 6 mesiacov. Majú 60-dňovú lehotu na vyjadrenie.

Či Vám ju schvália, tak to je na nich. Posudzujú hlavne tú najvážnejšiu diagnózu. Treba ich dať čo najviac. Skúste sa informovať priamo na ÚPSVaR, prípadne do úvahy pandemickú OČR.
Zamestnávateľovi oznamujete mesiac vopred každú zmenu. Informujte ho, že ste podali žiadosť o predĺžený rodičovský príspevok.

Mám dieťa ZŤP/S. Pri ZŤP sa držali iba jednej diagnózy i napriek tomu, že ich syn má viacero.

S prianím pekného dňa,
Lenka