Som počas PN nemocensky poistená?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

som dlhodobejšie na PN. Pracovný pomer mi začal v marci 2022 a PN som ostala od septembra 2022 doteraz. Počas PN som zamestnávateľovi podpísala dohodu o ukončení pracovného pomeru k 31.3.2023. Za minulý rok mi ostalo 8,5 dňa dovolenky a za nový rok do marca mi vychádza 6 dní.

Bude mi táto dovolenka preplatená?

Som počas PN nemocensky poistená?

Rátajú sa mi teda dni počas PN do nemocenského poistenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka roku 2023, tak je nutné odpracovať 60 dní v roku, aby ste získali ročný nárok na dovolenku. Do odpracovania týchto 60 dní Vám vznikne nárok na dovolenku len za odpracovaní dni, nie za dovolenku za kalendárny rok. Ak budete už len PN a už nebudete pracovať v roku 2023 nárok na dovolenku nemusí vôbec vzniknúť nakoľko sa ukončí pracovný pomer.

Za rok 2022 ste na PN neboli viac ako 100 pracovných dní, tak nárok máte za 10 mesiacov ak pracovný pomer vznikol 01.03.2022. Ak vznikol počas mesiaca marec tak 9 mesiacov. Od tohto nároku sa odpočítajú dni čerpanej dovolenky. Tieto dni dovolenky si odkonzultujte u zamestnávateľa.

Ak nebudete čerpať dovolenku, tak pri ukončení pracovného pomeru Vám zostatok nevyčerpanej dovolenky preplatia.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov. Ináč základná výmera sú štyri týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka