Som poistencom štátu, keď som SZČO a nezvnikne mi nárok na materské?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

som SZČO, ale živnosť som neprerušila. V 34. týždni tehotenstva som nastúpila na materskú a podala som žiadosť do sociálnej poisťovne o materskú s vedomím, že zrejme mi nevzniká nárok. Odvody platím cca 8 mesiacov.

Ak mi aj nevznikne nárok na materské, som poistencom štátu?

Alebo ním budem až po pôrode, keď budem na rodičovskom?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nesplníte zákonné podmienky na priznanie materskej, na účely uplatnenia vylúčenia povinnosti platiť poistné z dôvodu sociálnej udalosti tehotenstvo a materstvo je potrebné vyplniť formulár Čestné vyhlásenie a priložiť požadované dokumenty.

Viac:
https://www.socpoist.sk/news/od-noveho-roka-pla...

S prianím pekného dňa,
Lenka