Som povinná podať daňové priznanie a platiť daň, keď som zdedila dom po rodičoch?

Zodpovedané
8. jan 2024

Dobrý deň,

minulý rok sme so sestrou zdedili dom po rodičoch. Ja mám na dome podiel 38%, zvyšok je mojej sestry. Sestra v dome býva, má tam trvalý pobyt.

Som povinná podať daňové priznanie a platiť daň za nehnuteľnosť na príslušnom obecnom úrade?

Ďakujem

Dobrý deň,

daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti je potrebné podať do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti, ktorá vzniká 1. deň v mesiaci nasledujúcom po mesiaci, kedy sa dedič stal majiteľom nehnuteľnosti.

Ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých osôb, priznanie podá každá fyzická alebo právnická osoba = spoluvlastník do výšky svojho podielu. Je však aj možnosť na základe dohody všetkých spoluvlastníkov splnomocniť spoločného zástupcu, ktorý podá priznanie za všetkých.

Pokiaľ by ste nadobudli nehnuteľnosť napr. kúpou v priebehu roka 2023, tak vzniká povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností do 31.01.2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka