Som SZČO a zatiaľ neplatím odvody. Ako to bude s materskou dávkou?

Zodpovedané
31. dec 2023

Dobrý deň,

bola som zamestnaná od 21.6.2021 do 31.3.2023. Vo februári 2023 som si založila živnosť, čiže som SZČO v prvom roku a neplatím si momentálne žiadne odvody, len zdravotné poistenie.

Termín pôrodu mám 2.6.2024, čiže otehotnela som cca 28.8.2023.

Vždy mi na sociálke povedia niečo iné, že si mám začať platiť dobrovoľné odvody, že na materskú nárok nemám, že už nespadám do ochrannej lehoty (ktorá mi vraj zanikla v novembri).

Chápem to prosím správne, že som v ochrannej lehote, keďže som otehotnela do 180 dní po výpovedi v zamestnaní (nebola to strata zamestnania, ale dobrovoľná výpoveď) a zároveň spĺňam podmienku 270 dní zaplatených odvodov za posledné dva roky, čiže by som mala mať nárok?

Akonáhle na sociálke poviem, že si neplatím ani dobrovoľné odvody začnú sa ku mne správať veľmi arogantne.

Ďakujem

Dobrý deň,

ochrannú lehotu ste mohli stihnúť pokiaľ ste otehotneli koncom augusta. Nástup na MD 6 týždňov pred pôrodom = 21.4.2024, za posledné dva roky od tohto dátumu by ste mali splniť aj 270 dní nemocenského poistenia. Prepočítajte si tie dni, ale materskú by Vám mali priznať z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka