Stačí nastúpiť na materskú v ochrannej lehote?

Zodpovedané
24. mar 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ochrannej lehoty k materskej.19.9.2023 mi skončila rodičovská dovolenka, na pár dní som bola na dovolenke a následne som 25.9.2023 mala posledný pracovný deň, zaevidovala som sa na úrade práce. Chceli by sme bábätko.

Ako to je s tou ochrannou lehotou?

Ak splním podmienku, že 42 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu bude spadať do obdobia 180 dní po zániku nemocenského poistenia?

Zaujíma ma tá druhá podmienka, že ochranná lehota je 8 mesiacov a začína plynúť od začiatku 40. týždňa pred termínom pôrodu.

Stačí v ochrannej lehote nastúpiť na materskú, alebo je potrebné mať v tom období dátum pôrodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

podstatné je, aby ste otehotneli do pol roka (180 dní) od ukončenia nemocenského poistenia nakoľko ste si pred ukončením pracovného pomeru obnovili nemocenské poistenie čerpaním dovolenky po RD, budete v ochrannej lehote. Potrebujete byť v ochrannej lehote v čase podania žiadosti o materské.

Ochrannú lehotu si môžete vypočítať podľa linku, kde som uviedla príklad. Stanovíte si nejaký predbežný termín pôrodu, prípadne sa pohráte s čislami:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka