Stačí si doplatiť nemocenské poistenie, aby som mala maximálne materské?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

rodičovská dovolenka bola ukončená 24.9.2023. Nástup do práce a ukončenie dohodou k 30.9.2023. Momentálne som na úrade prace a poberám dávku v nezamestnanosti (maximum).

Ak by som ostala tehotná, tak aké kroky musím podniknúť, aby som dosiahla maximálne materské?

Stačí si doplatiť nemocenské poistenie?

Mám sa u niekoho zamestnať so mzdou, kedy by som dosiahla maximálne materské (počas tejto doby môžem byť PN)?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa chcete dobrovoľne poistiť, nestačí iba na nemocenské poistenia ale aj na dôchodkové poistenie (DNP). Vymeriavací základ si určíte sama, môžete aj ten najvyšší. Aby sa počítala materská z DNP je potrebné aby DNP trvalo 26 týždňov. Nemusí sa platiť za celý čas, ale musí trvať. Vymeriavací základ sa dá z aktívneho DNP zmeniť najskôr po 6 mesiacoch. Preto nejaké obdobie tohto DNP sa dá vykryť PN, počas platenej PN sa odvody do DNP neplatia, ale dni na PN z DNP sa započítajú.

Na to, aby ste mali nárok na PN z DNP je potrebné, aby ste pred podaním žiadosti na PN mali 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. Takisto aj pri nástupe na materské, je potrebné mať za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia, pričom sa započítajú aj ukončené nemocenské poistenia (z tpp).

Ak by ste sa zamestnali, rozhodujúce obdobie, z ktorého by sa vypočítalo materské u nového zamestnávateľa by nastalo iba v prípade, ak by platil na nemocenské poistenie viac ako 90 dní = bez PN, OČR. Keď už by ste presiahli potrebných 90 dní nemocenského poistenia, a následne išli by ste na PN, materská by sa už počítala z tohto nového pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka