Stačí si platiť sociálne poistenie iba 90 dní pred pôrodom?

Zodpovedané
1. máj 2024

Dobrý deň,

momentálne končím štúdium na vysokej škole, posledné dva roky (od septembra 2022) však pracujem aj na TPP. Od septembra tohto roka by som chcela prejsť na živnosť. Počas prvého roka SZČO nemusia platiť sociálne odvody a pravdepodobne by mi táto povinnosť na základe tohtoročných príjmov budúci rok nevznikla.

Ak by som si napriek tomu dobrovoľne chcela platiť sociálne poistenie, stačilo by ho platiť počas 90 dní pred pôrodom, aby sa z tohto poistného následne vyrátalo materské?

Alebo je potrebné ho platiť počas dlhšieho obdobia?

Zatiaľ nie som tehotná, len premýšľame nad možnosťami.

Ďakujem

Dobrý deň,

poistiť sa na dobrovoľné poistenie môžete po skončení pracovného pomeru, kým nebudete mať povinnosť platiť odvody za SZČO. Zároveň pokiaľ DNP trvá kratšie ako 26 týždňov, dávka sa vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu (v roku 2024 len zo sumy 652 EUR). Aby sa počítala materská z DNP z iného vymeriavacieho základu je potrebné aby DNP trvalo 26 týždňov. Nemusí sa platiť za celý čas, ale musí trvať. Vymeriavací základ sa dá z aktívneho DNP zmeniť najskôr po 6 mesiacoch. Nejaké obdobie tohto DNP sa dá vykryť PN, pokiaľ by bola potrebná, počas platenej PN sa odvody do DNP neplatia, ale dni na PN z DNP sa započítajú.

Pri nástupe na materské, je potrebné mať za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia, pričom sa započítajú aj ukončené nemocenské poistenia (z TPP).

S prianím pekného dňa,
Lenka