Živnosť prvý rok, predtým TPP- ako na výpočet materskej?

terezia1477
24. jan 2020

Ahojte, 3 roky pracujem na TPP, teraz prejdem na živnosť, prvý rok nieje povinnosť platiť do sociálnej poisťovne. Ak by som otehotnela počas prvého roku dostanem materskú? A ak by som otehotnela po prvom roku? Alebo tretí prípad. Ak by som bola szco od teraz do septembra a potom sa opäť zamestnala na TPP a tak otehotnela, vtedy sa mi to vyráta z toho platu ktorý budem na TPP poberat?
Ďakujem veľmi pekne ak mi niekto odpovie

abby11
24. jan 2020

@terezia1477 Aby si mala nárok musíš splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na materskú.

terezia1477
autor
24. jan 2020

@abby11 takže by sa mi to prvý rok ako szco rátalo z platu v zamestnaní?

abby11
24. jan 2020

@terezia1477 Záleží kedy presne otehotnieš, ten prvý rok SZČO čo neplatiš odvody do soc. poisťovne, tak ten rok nie si ani dôchodkovo a nemocensky poistená, to znamená že neráta sa ti tento čas do nemocenské poistenia, nemáš v tom čase nárok ani na PN. Jednoduchá matematika, žiadne odvody, žiadne dávky.

draik
24. jan 2020

1. Ak počas SZČO, nie
2. Musí byť aktívne NP resp. ochranná lehota a zároveň splnená podmienka 270 dní NP; spočítajte si. Sociálne odvody by ste začali platiť až od júla 2021
3. Ak bude NP trvať aspoň 90 dní

evittam
25. jan 2020

@abby11 To je len hlavná podmienka.

@terezia1477 Nie nebudes mat narok na MD nakolko nesplnis dalsiu podmienku naroku t.j.aktivne NP alebo byt v OL. A presne ako pise @draik

terezia1477
autor
25. jan 2020

Ďakujem vám veľmi pekne, takže riešenie je buď si platiť sociálku alebo sa zamestnať tesne pred otehotnenim minimálne