Ujo zdedil nehnuteľnosť a predal ju. Musí platiť daň?

Zodpovedané
20. nov 2023

Dobrý deň,

môj ujo zdedil nehnuteľnosť od svojho bratranca. Bol chorý a nemal nikoho, tak sa ujo o neho dlhé roky staral. Potom jeho bratranec zomrel. Ujo tento rok nehnuteľnosť predal. Vlastnil ju asi dva roky.

Je potrebné tento príjem priznať?

Ak áno, tak akým spôsobom?

Z akej sumy sa platí daň?

Pred predajom bol urobený aj znalecký posudok. A za takú sumu bol myslím aj predaný.

Ďakujem

Dobrý deň,

príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá dedením v nepriamom rade (sestra, brat, ujo), je oslobodený až po uplynutí piatich rokov odo dňa, kedy nadobudol nehnuteľnosť do vlastníctva dedič. Čo v tomto prípade nesplnil a výdavkom z tej časti by bola všeobecná cena nehnuteľnosti uvedená v uznesení o dedičstve.

Pokiaľ má v uznesení o dedičstve sumu vyššiu za akú nehnuteľnosť predal, tak daň platiť nebude, ani zdravotné poistenie. Ak sa nehnuteľnosť zdedená v nepriamom rade predala za vyššiu cenu ako bola určená v uznesení o dedičstve ako príjem sa uvedie v Daňovom priznaní suma predávanej nehnuteľnosti podľa kúpnej zmluvy a výdaj sa uvedie cena ako bola určená v uznesení o dedičstve.

V daňovom priznaní sa príjem zaraďuje medzi ostatné príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov.

S prianím pekného dňa,
Lenka