Ukrátim sa o rodičovskú, keď zle nastúpim na materskú dovolenku?

Zodpovedané
14. jan 2024

Dobrý deň

materská dovolenka mi ide z ochrannej doby (posledné zamestnanie ukončené máj 2023) a dátum pôrodu mám 13.3.2024.

Na materskú môžem nastúpiť buď 16.1.2024 alebo 30.1.2024. Niekde som však čítala, že to má potom vplyv na poberanie rodičovského.

Ukrátim sa o rodičovskú, keď zle nastúpim na materskú dovolenku?

Ktorý dátum je pre mňa lepší?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade je to jedno, pokiaľ nie je problém s 270 dňami nemocenského poistenia za posledné dva roky odo dňa pôrodu.

Ak nastúpite na materskú 16.1.2024, materská by mala skončiť po 34 týždňoch (ak nie ste osamelá matka) 10.9.

Ak nastúpite na materskú 30.1.2024, materská by mala skončiť 24.9.2024.

O rodičovský by ste žiadali po skončení poberania materskej, čiže v rovnaký mesiac.

S prianím pekného dňa,
Lenka